SPRU - Science Policy Research Unit

22nd Annual SPRU DPhil Day - Programme

Monday, 9th May: DSKills Day, 9h00 – 17h00  (Jubilee Building)

Time

 

9.15 Welcome remarks by Prof Johan Schot (Director of SPRU)

9.30

Keynote address: “The environment is not the problem…… it’s the solution!”
Presenter: Prof Carlota Perez 
Chair: Donal Brown, Discussant: Prof. Johan Schot

10.30

Coffee break

10.45

The Council of Elders:
A roundtable exchange between panel members and students on research challenges and experiences, post PhD possibilities and “if I had only known then”
Panel: Prof Ben Martin, Prof Martin Bell, Prof Erik Millstone and Prof Carlota Perez 
Chairs: Chantal Naidoo & Josh Hutton

12.00

Lunch

13.00

Plurality in research methods:
Presenters: Dr Paula Kivimaa  and Dr Gregor Semieniuk 
Chair: Sofia Kesidou, Discussant: Prof Ed Steinmueller

14.15

Coffee break 

14.30

Plurality in research impact:
Presenters: Antony Froggatt (Chatham House) & Prof. Gordon MacKerron 
Chair: Cris Silva, Discussant: Dr Daniele Rotolo

15.45

Keynote Address: [To be advised]
Presenter: Dr Flor Avelino (DRIFT)
Chair: Duncan Edmondson, Discussant: Prof Johan Schot

16.45

Closing statements by Prof Ed Steinmueller (SPRU postgraduate research convenor)

17.00

Refreshments

18.00

Pick-up at car park to rear of Jubilee building (point B on map) 

18.30

Dinner at Olive Grove

(15-18 Meeting House Ln, Brighton BN1 1HB) 

Tuesday, 10th May: PhD Presentations, 9h00 – 17h00 (Jubilee Building)

Time

 

9.00 Opening Remarks by Prof Tim Foxon in Jubilee Large Lecture Theatre (G38)
9.30

Technology Innovation and Management               Science, Politics & Decision Making  

Facilitator: Dr Piera Morlacchi                                       Facilitator: Prof Ben Martin

Justin Pickard, Fujia Li (Exeter)                                    Josh Hutton, Keston K. Perry (SOAS)

Youngha Chang                                                               Adela Conchado (Uni P. Comillas, Madrid)        

11.00

Coffee break

12.00

Energy, Sustainability and Development I                                     Science, Politics & Decision Making II

Facilitator: Dr Rob Byrne                                                                     Facilitator: Erik Millstone

Farnaz Eslami Shoar (ETH Zurich),                                                   Bipashyee Ghosh,

Marc Hudson (Manchester),                                                                Benny B. Borghei (Linköping),

Soazic Elise Wang Sonne (UNU-MERIT)                                           Laurence Williams                                              

13.00

Lunch

14.00

Energy, Sustainability and Development II                               Economics of Innovation & Industrial Policy I

Facilitator: Prof Tim Foxon                                                             Facilitator: Dr Tommaso Ciarli

Jonas Torrens, Ahmed Ibrahim Butu (Robert Gordon Uni),          Monka Novackova (Sussex BMEc),

Emily Cox                                                                                        Bernardo Cantone, Sungjoo Lee

15.30

Coffee break 

16.00

Energy, Sustainability & Development III                               Economics of Innovation & Industrial Policy

Facilitator: Dr Jenny Lieu                                                             Facilitator: Dr Michael Hopkins

Bianca Cavicchi (Oslo), Tomàs Saieg                                        Yu Gong (Exeter) , Filippo Bontadini

17.00 - 17.30

Closing Remarks by Prof Ed Steinmueller in Jubilee Large Lecture Theatre (G38)